Bože daj rozum R...

Autor: Marcela Bagínová | 12.3.2012 o 14:00 | (upravené 12.3.2012 o 16:41) Karma článku: 15,62 | Prečítané:  2686x

Včera. Deň splnených snov ale  i deň  sklamaní. Výsledky volieb a nespočetne veľa rečí okolo.... Ľudia, ktorí si mastia bruchá ale aj tí, ktorí sa pýtajú, či je to možné, žiť  k krajine, kde sa verí nerealizovateľným sľubom... A do týchto nálad sa ponárajú aj detské duše, ktoré sa s politikou "vysporadúvajú" po svojom.

Včera podvečer som navštívila mojich známych... Rodinku v ktorej vyrastá šesť ročný Šimon. Celý deň počúval o „neistotách" a o tom, že nie je možné, aby sa splnili sľuby, ktoré boli sľúbené...

Aj pri obede sa hovorilo o tom, že „socialistický Ficoland..." je útópia a že namiesto veľkých dôchodkov či lacnejších potravín alebo nezvyšovania daní.... príde ešte väčšia bieda...

„Mami, je to zlé?" pýtal sa Šimon. „A prečo?" vyzvedal.

„Preto, že sa mnohí nechali oklamať a viac veria Ficovi a jeho sľubom," povedal jednoducho otec, ktorý sa s dieťaťom snaží vždy hovoriť na rovinu.

Malý pochopil. Aj on vie, čo to znamená, keď mu jeho starký, alkoholik niečo sľúbi, a potom to nesplní. Popoludní zatvoril dvere na svojej izbe a nakreslil obrázok. Na nástenke pribudol veľký sedemhlavý drak a pri ňom on Šimon bojovník, so šabľou v ruke.

Keď ma uvidel vo dverách, pozval ma do svojej izby a ukázal mi svoj „výtvor."

„Veríš mi, že som ho premohol?" spýtal sa ma vážne. Vyskúšala som mu, aké má svaly. A prikývla: „Verím," povedala som v nádeji, že mu tým spravím radosť.

No reakcia bola iná - prekvapivá. „Oklamal som ťa. Som Fico," vyhlásil smutne.

„Prosím?" nechápala som a dožadovala som sa vysvetlenia. „No toho draka som nepremohol, ja som ho iba nakreslil. A ty keď si sa pozrela na moje svaly, tak si mi uverila, že som ho premohol," vysvetľoval a dotkol sa mojej ruky.

„Ale mama povedala, že to čo je na papieri, nemusí byť pravda. Je to tak?" spýtal sa dôverne. Prikývla som.

„No vidíš. A Fico na bilbordoch sľuboval istotu. A môže ju dať?"

„Nie, nemôže," uvažovala som nahlas, pretože som nechcela klamať.

„No a ani ja nemôžem zabiť toho draka na papieri, lebo je iba vymyslený a nakreslený," pokračoval vo vysvetľovaní Šimon. „Ale môžem ťa vždy oklamať a ty mi uveríš..."

„A na toto si ako prišiel?" spýtala som sa a žasla nad genialitou tohto praktického príkladu.

„No oklamal som ocina, a on mi povedal, že som ako Fico... Ale potom prišiel a rozprávali sme sa... Fico nehovoril pravdu."

A je to tu. Človek naozaj ľahšie uverí viditeľným bilbordom, ako realite... A radšej sníva o pečených holuboch, ako by premýšľal nad tým, čo môže on sám urobiť, kde sa zamestnať, či inak prispieť k lepšiemu životu - nielen svojmu, ale aj iných....

Lenže ono to tie detské duše majú zopár poschodí... a nestačí im nakreslený obrázok a konštatovanie, že niekto klame.

O poschodie hlbšie - teda v detskej duši sú ďalšie otázky:  „A myslíš, že budeme mať dosť peňazí, aby sme mali na chlieb? A nebude vojna? A nebude ešte viac chudobných a zlodejov?" Padala na mňa lavína detskej neistoty...

„Neboj sa," objala som Šimona. „Je tu predsa Boh a ten sa vždy o nás postará..." Obaja sme stíchli.

„A myslíš, že je aj nad Ficom?", obrátil sa ku mne. „Prikývla som."

Malý v tej chvíli zliezol z gauča a kľakol si pod kríž a začal vylievať svoju dušu. Vraj: „Bože, prosím ťa daj rozum Ficovi a všetkým jeho kamarátom. Nedovoľ im robiť zlé, ale nauč ich robiť dobré... A keby náhodou chceli niekomu ublížiť, tak nech ich aj porazí. Veď si chlap, a môžeš to urobiť ľavou zadnou. Amen."

Vstal a vrátil sa ku mne. „A ak ma Boh počul, tak si s ním poradí. A ja sa nemusím báť, však?" spýtal sa akoby pre istotu. „Nie, nemusíš. Bude to dobré..." usmiala som sa a podali sme si ruky.

Včera večer som odchádzala od Šimona zasa múdrejšia. Dal mi SMER, nie ten „stranícky" ale práve ten „slobodný".... Pozval ma k modlitbe, k vyprosovaniu daru múdrosti pre všetkých politikov... a pozval ma ku skutkom, ktoré sú ľudské a pomáhajú druhým žiť život radostnejšie a pokojnejšie.

A čo vy??? Máme dve možnosti: Buď nadávať... alebo .... hľadať pravdu v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste.... A učiť sa znova nenaletieť ľuďom z bilbordov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?