Knihy pre deti otvárajú oči dospelým

Autor: Marcela Bagínová | 10.2.2011 o 14:46 | (upravené 10.2.2011 o 14:51) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  1690x

  Že by to bola  naozaj pravda? Nie, nechcem od vás, aby ste čítali rozprávky. To by som si nedovolila, ste už predsa veľkí a čítate viac menej „dospelácke" noviny, ktoré chrlia správy zo všetkých kútov sveta. Či sú už pravdivé, alebo nie, to nechám na vašom uvážení.... Ale predsa  

 

Včera som si priniesla jednu detskú knihu, od autora Gabriela Ringleta s názvom: Príbeh o troch stromoch. Nemala som v pláne, že ju vezmem do rúk skôr, ako k nám domov nepríde nejaké dieťa... A predsa, stalo sa.

A neľutujem.

Autor rozpráva o túžbe troch stromov, ktoré sú blízko seba a každý z nich v sebe skrýva svoju túžbu. Prvý z nich chcel byť, samozrejme, že až vtedy keď vyrastie truhlicou na najkrajší poklad na svete. Druhý strom sníval o tom, že bude najslávnejšou loďou na svete a ten tretí chcel vyrásť najvyššie ako sa len dalo a chcel byť najväčším.

Nedialo sa nič zvláštne, iba to, že stromy snívali a rástli až do dňa. Kým sa pri nich nezastavili traja drevorubači.

Keď sa jeden z nich pozrel na prvý strom, žasol, pretože bol krásny /samozrejme, veď už od malička chcel byť truhlicou na poklad/ a hneď ho zoťal.

Druhý strom bol mohutný a skončil pod sekerou druhého drevorubača.

Tretí strom bol vysoký a zapáčil sa - ako inak - tretiemu drevorubačovi. No kým sa strom páčil človeku, človek sa nepáčil stromu a mrmlal: „Beda, aké nešťastie. Čo si to ten človek dovoľuje, veď ja som chcel rásť do výšky..." A hneval sa.

Drevorubači si stromy doniesli domov a tam sa začalo sklamanie.

Namiesto truhlice na poklad sa strom zmenil na jasle na krmivo pre zvieratá, namiesto slávnej lode, ktorá sa mala plaviť po oceánoch sa z dreva stal obyčajný rybársky čln, vhodný tak akurát na plavbu po jazere.

Tretí strom, ktorý bol sklamaný až na smrť a nenávidel ľudí dostal údel „trámov". Bol zúfalý a ako inak, hneval sa na celý svet a aj na Boha. Vyčítal mu: „Bože čo som ti urobil. Veď som sa modlil a prosil som ťa, aby som holo ostať hore a aby moje konáre boli čo najbližšie pri tebe." Ale odpoveď  neprichádzala.

Čas plynul a nič sa nedialo. Jasle, či válov skončili v  maštali a rybársky čln bol uviazaný o breh mora, trámy sa sušili a nemo pozerali na nočnú oblohu.

Až raz....

Bola noc. Do jasieľ položili dieťa nad ktorým zažiarila hviezda. A drevo tušilo, čo v sebe skrýva - bol to najväčší poklad na svete.

O niekoľko rokov sa obyčajný čln plavil po jazere a zmietali ho vlny. Ľudia, ktorí v ňom sedeli zmierali strachom.  Bol s nimi aj zvláštny muž. Keď si už čln myslel, že je po ňom, vstal a vystrel ruky na more. V tej chvíli búrka stíchla a on pochopil, že vezie najväčšieho kráľa na svete.

Čas plynul a posledný strom, vyčítajúci tomuto svetu, že chcel byť najvyšším a byť najbližšie k Bohu, stále ležal na dvore.

V jeden piatok však k nemu pristúpili ľudia, vytiahli ho z hromady dreva a očistili od blata. Nútili akéhosi zakrvaveného muža, aby  sa ho vyniesol na kopec okolo ľudí, čo kričali. Ba čo viac. Keď ho už vyzdvihli na kopci, pribili naň ruky a nohy. Strom sa bránil. Bolo mu to odporné. Hneval sa. Dva dni nespal. No keď sa na tretí deň prebudil z jeho suchého dreva vyrástla halúzka a on zistil, že je najvyššie nad mestom a najbližšie k Bohu.

Táto kniha nie je o stromoch a nie je iba pre deti. Je o nás o dospelých ľuďoch, ktorí rastú spolu a pritom každý zvlášť. Je o našich túžbach a sklamaniach, o tom, ako zabúdame vo všednosti na deň, ktorý sa volá „plnosť času." A po niečom, čo je pre nás náročné, si povieme: „Aha, teraz už viem na čo to bolo dobré. Viem, že bolesť, či rozhádzaný vzťah mal zmysel!"

A mimochodom čo sa mi páči na stromoch? Je to ich boj o prežitie, aj keď ich to nebavilo... jasle boli jasľami, aj keď chceli byť truhlicou, čln člnom aj keď chcel byť slávnou loďou.... a oplatilo sa...

Ak chcete niekomu urobiť radosť a povedať mu, že nie všetko čo je náročné, alebo je mimo našich predstáv, môžete mu podarovať knihu, ktorú nájdete aj na

http://www.ikarmel.sk/novinky/kna/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?